قبل از اینکه در مورد ستون گذاری در پلان منحنی صحبت کنیم قبلا توی یک مقاله ای در مورد همه چیزهای پایه ستون گذاری صحبت کرده بودم. اگر نخواندید حتما اول اون رو بخوانید بعد بیاییم سراغ این مبحث.

نحوه ستون گذاری در طراحی معماری

در مقاله بالا در مورد ابعاد پیشنهادی ستون های فلزی و بتنی و دهنه های معقول سازه های فلزی و بتنی و خیلی نکته دیگه صحبت کرده بودم.

توی این مطلب هم می خوام با هم در مورد نحوه ستون گذاری در پلان شکسته و منحنی صحبت کنیم. چالش های موجود رو بررسی کنیم و راه حل هاش رو مرور کنیم.

یه پکیج آموزش طراحی معماری هم با همکاری بچه های گروه آموزش تهیه کردیم. به سر فصل های آن هم یه نگاهی بندازید. دوستانی که تهیه کردن خیلی راضی بودن. اونجا کامل می تونید مبحث ستون گذری و همه مراحل طراحی معماری رو یاد بگیرید.

نحوه ستون گذاری در پلان منحنی:

خوب ستون گذاری در پلان منحنی میتونه مثل ستون گذاری در پلان های منتظم بر اساس دو آکس عمود بر هم یا دست کم متقاطع باشه. یا می تونه به صورت شعاعی انجام بشه.

هر چقدر شکل پلان به دایره نزدیک تر باشه و طول قوس ها زیاد باشه ما سوق پیدا می کنیم به سمت ستون گذاری و در واقع آکس بندی شعاعی. هر چقدر قوس شعاعش زیاد باشه و در جاهایی به خط مستقیم متصل بشه میریم سراغ آکس بندی معمول که بصورت عمود بر هم و متقاطع هست.

ستونگذاری در پلان منحنی به صورت ستون گذاری شعاعی :

برای این که مطلب روشن بشه به پلان مثال زیر دقت کنید تا بعد در مورد آکس بندیشون صحبت کنیم.

ستون گذاری در پلان منحنی

همانطور که می بینیم قسمت وسط بالای پلان یک دایره به شعاع 6 و قطر 12 متر به یک شکل مربعی متصل شده است. ستون گذاری قسمت منحنی پلان رو بررسی کنید.

ستونی که در مرکز دایره هست ستون مهمی است. به دو دلیل. اول اینکه بار زیادی را تحمل می کند. دوم اینکه در یک سطح کم اتصالات زیادی دارد. توصیه می کنم در مورد این اتصالات با مهندس محاسب مشورت و توصیه های اون رو بکار بگیرید.

احتمالا ممکن است حتی به خاطر اتصالات تیرها به ستون مقطع ستون بیشتر شده یا شکل خاصی پیشنهاد شود.

آکس گذاری این حالت به دو صورت شعاعی و معمول کار میشه که در پلان مثال بالا مشخص است.

تیرها با خط چین مشخص شده اند. تیرهای بیرونی در قسمت دایره ای را صاف اجرا کرده و قسمت کم بیرون مانده را به صورت کنسول در سازه بتنی یا در سازه فلزی با جوش دادن یک نبشی خم خورده با مقطع مناسب می توان اجرا کرد.

ستونگذاری در پلان منحنی به صورت غیر شعاعی :

حالا به ستون گذاری در پلان منحنی بالا با حالتی که شعاعی نیست دقت کنید:

ستون گذاری در پلان منحنی

با جابجایی ستون های شروع قوس به سمت داخل ستونگذاری بالا بصورت غیر شعاعی انجام شد.

شما می تونید یه آکس هم اضافه کنید و به همین ترتیب ستون گذاری بکنید. جاهایی که خارج از تیرها به سمت بیرون بناهستند با کنسول براحتی پوشش داده می شوند. تا 1.5 متر کنسول حتی در سازه فلزی هم چیز عجیب و غریبی نیست.

نحوه ستون گذاری در پلان شکسته :

یکی از موارد دیگه که دوستانی در ستون گذاری مشکل داشتن پلانهای شکسته هست. یعنی یکی از اضلاع بجای خط صاف یک خط شکسته با زاویه زیاد داشته باشد.

در این حالت میشه به صورت صاف ستونگذاری کرده و قسمت های بیرون زده را اگر خیلی طول زیادی ندارند بصورت کنسول اجرا کرد.

به تصویر زیر دقت بکنید:

ستون گذاری در پلان منحنی

در حالت بالا به علت فاصله زیاد گوشه و عمق کنسول زیاد دو ستون به دهنه اضافه شده است.

آکس بندی ستون گوشه 2 حالت داره که می تونید گوشه تصویر ببینید. یا با زاویه آکس ستون های واقع در ضلع کج (حالت 1) یا هم راستا با آکس بقیه ستون ها (حالت 2) می تواند یکسان باشد.

در حالت پایین هم ستونها منظم اجرا شده و قسمت شکسته در پلان چون عمق کمی دارد بصورت کنسول طراحی می گردد.

تمرین و کسب اطلاعات و درگیر شدن با زمین ها و پروژه های مختلف قطعا تکمیل کننده این آموزش ها است.

امیدوارم تونسته باشم بهتون کمک کنم. اگر نظری سوالی چیزی دارید کامنت بذارید.


 

آموزش طراحی معماری

چگونه وارد بازار کار معماری شویم؟


احتمالا مطالب زیر هم مورد توجه شما قرار می گیرد: