در ماه های آخر سال، انبوه سازان و سازندگان زیادی هستند که در حال تلاش برای اخذ جواز ساخت سریع هستند.

چرا که عوارض ساخت شهرداری ها سال به سال افزایش پیدا می کند و سازندگان محترم با علم بر این نکته، در تکاپوی اخذ جواز در سال جاری بوده و کابوس رفتن به سال بعد و پرداخت هزینه بیشتر را می خواهند از خود دور کنند.

همچنین انجام عملیات گودبرداری در اواخر پاییز و زمستان بسته به اقلیم منطقه ساخت و بروز بارش در این مرحله اصلا مطلوب نیست و خطر ریزش گود را افزایش می دهد.

به علاوه این که بتن ریزی در سرما و بارش دردسر های ویژه خود را دارد.

پس در نیمه اول سال، اخذ جواز ساخت سریع از نظر اجرایی اهمیت دارد و در نیمه دوم سال از نظر مالی!

با این مقدمه قصد داریم توضیحاتی در این زمینه داده و راه هایی که مسیر ما را برای رسیدن به این هدف کوتاه می کنند را معرفی و بررسی کنیم.

ملزومات اخذ جواز ساخت سریع:

اولین مرحله برای اخذ جواز سریع انتخاب آرشیتکت طراح فاز یک با تجربه است.

آرشیتکت با تجربه آرشیتکتی است که سال ها با کار فاز یک درگیر بوده و زمین های مختلف را طراحی و با چالش های بسیاری آشنا شده باشد.

به قوانین و ضوابط نقشه های فاز یک مسلط بوده و از این نظر بروز باشد. یعنی از تغییرات قوانین مطلع باشد.

اخذ جواز ساخت سریع

این مرحله مهم ترین و حیاتی ترین مرحله از نظر اخذ جواز است.

تا زمانی که نقشه ها مغایر با ضوابط و مقررات باشد و از نظر اصول طراحی مخصوصا سیستم طراحی مشاعات و پارکینگ مشکل داشته باشد نقشه بین دفتر خدمات و آرشیتکت رفت و برگشت کرده و هر رفت و برگشتی حداقل 1 هفته زمان می برد!

پس یک آرشیتکت مسلط به کار و با تجربه برد بزرگی را نصیب شما می کند.

شرکت معماران آمود ابنیه بصورت کاملا تخصصی با تیمی با تجربه و کاربلد که تجربه همه نوع طراحی در هر نقطه از تهران و خیلی از شهرهای ایران را دارد در خدمت همکاران محترم انبوه ساز است.

یک مژده هم آخر همین مطلب برای شما عزیزان داریم!

حال احتمالا برای شروع دو حالت مد نظر دارید:

  1. صدور سریع فیش عوارض از طرف شهرداری؛

که در این حالت اگر وقتتون خیلی کمه روی طراحی نقشه های فاز یک فعلا تمرکز نکرده و اجازه دهید آرشیتکت با یک نقشه سریع که ضوابط نقشه ها درست ولی طراحی آنها از نظر پارکینگ و طبقات مسکونی هنوز جای کار دارد نقشه ها را به دفتر خدمات ارسال و هر چه سریعتر تایید بگیرد.

شما پس از واریز فیش و اطمینان از عدم پرداخت عوارض بیشتر، از آرشیتکت درخواست نقشه های طراحی شده اصلی را بکنید.

در این حالت شما می توانید قبل از بقیه مراحل اخذ جواز درخواست تغییر نقشه داده و نقشه های اصلی را جایگزین نمایید.

دقت کنید که اگر افزایشی در میزان مساحت طبقات که اکثرا در طبقات غیر مسکونی ممکن است اتفاق بیفتد داشتید فقط ما به التفاوت را با تعرفه جدید از شما اخذ می کنند.

  • رسیدن هر چه سریعتر به جواز ساخت و شروع به ساخت پروژه

در این حالت آرشیتکت باید نقشه ها را بصورت طراحی نهایی تهیه و به تایید کارفرما برساند و سپس برای اخد تایید آنها را به دفتر خدمات ارسال کند.

در این مرحله تجربه و معلومات آرشیتکت از ضوابط نقشه ها عامل سرعت اخذ جواز است.

پس از تایید نقشه های فاز یک نقشه های سازه و تاسیسات ترسیم و برای تایید به نظام مهندسی و سپس شهرداری ارسال می گردند.

پیگیری اداری نقشه ها توسط کارفرما یا یک شخص با تجربه و با روابط عمومی بالا که می تواند خود آرشیتکت هم باشد در تایید سریع تر نقشه ها مهم است.

به دلیل اینکه انطباق همه نقشه ها با نقشه های فاز یک موضوع مهمی است.

یک آرشیتکت خلاق و با تجربه نقشه های فاز یک را به گونه ای طراحی می کند که در ادامه نقشه های سازه و تاسیسات کمترین مغایرت و مشکل را با نقشه های فاز یک و با یکدیگر داشته باشند.

یک نمونه تجربه مهم در زمینه اخذ جواز ساخت سریع:

کارفرمایی بنا به شرایطی و با اخذ یک طبقه اضافی تشویقی برای افزایش تعداد پارکینگ به ما مراجعه کرد.

در نقشه های اولیه در 3 طبقه منفی 17 پارکینگ تامین شده بود.

با تغییر سیستم طراخی پارکینگ ها در 2 طبقه و 40% مساحت طبقه سوم موفق به طراحی 21 عدد پارکینگ شدیم.

علیرغم تاکیدهای ما، کارفرما بر آن شد که با نقشه های قدیمی که تایید فاز یک را هم گرفته بودند اخذ جواز ساخت نموده و در حین اجرا اقدام به دادن درخواست تغییر نقشه نماید. پس از چندین ماه سرگردانی بین نظام مهندسی و دفترخدمات و شهرداری دوباره از تصمیم خود منصرف و تازه اقدام به تغییر نقشه با نقشه های طراحی شده از طرف ما کرد.

مشکل آن جا بود که برای یگ ساختمان 11 طبقه ستونها 40*40 و حتی برخی ستون ها 30*40 بود و مشکلات بسیاری با محاسب بوجود آمده و با افزایش سایز ستونها معماری فاز یک بهم ریخته بود. در حالی که در نقشه های فاز یک بنا به تجربه پروژه های مختلف بدون محاسبات ستونهای 70*50 در نظر گرفتیم که در مواردی حتی سایز آنها را محاسب کوچکتر هم کرد به این ترتیب در سریعترین زمان و با کمترین عدم انطباق و مشکل موفق به اخذ جواز ساخت سریع شدیم.

یک مژده برای سازنده های محترم در هر نقطه از ایران داریم.

به پاس اعتماد کارفرمایان عزیز و اعتقادی که به کار خود داریم در نظر داریم به تعداد محدود به منظور جلب اعتماد کارفرمایانی که برای اولین بار قصد آشنایی با سطح کار مجموعه ما دارند طراحی پیش نقشه رایگان را در دستور کار قرار دهیم.

همه کسانی که در هر نقطه از ایران دستور نقشه شهرداری دارند، با ارسال تصویر آن از طریق واتس آپ به شماره 144-0806-0912 و ارائه توضیحات تعداد طبقات و واحد های درخواستی و سایر توضیحات لازم، ظرف حداکثر سه روز می توانند پیش نقشه پلان طبقات مسکونی را به رایگان دریافت نمایند. 

تعداد پارکینگ های پروژه هم به شرط تامین اعلام می گردد.

برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.


چگونه وارد بازار کار معماری شویم؟


مطالب زیر احتمالا مورد توجه شما قرار خواهد گرفت: